content-left-bg.png
content-right-bg.png

Sports

WebPartZone1_1
PublishingPageContent

Sporting Dates

TERM 1

School Swim Carnival                                    Thursday Feb 7
Nambour District Swim Carnival                 Tuesday Feb 20
Learn to Swim Years 2 & 4                            Week 3 Monday - Thursday
17 - 20TH February
24 - 27TH February
1) 9.10 - 9.52(Year 2 & Year 4)
2) 9.52 - 10.44 (Year 2 & Year 4)
3) 10.44 - 11.22 (Year 2 & Year 4)
4) 11.22 - 12.04 (Year 2 & Year 4)
Nambour District Football Carnival                         ?????
Karyn Murphy Challenge Girls Year 5 & 6         Wednesday March 25 at Nambour Crushers JRL
Rugby Union Sevens Day                                         ???

TERM 2

OZ Tag Carnival Year 5 & 6                                              ???
Nambour District Cross Country                                    Wednesday May 6
Brisbane Lions AFL Girls Carnival                                   Monday June 15 at Maroochydore Sports Complex
Brisbane Lions Boys Carnival                                          Monday June 15at Maroochydore Sports Complex
School Athletics Carnivals
Athletics training Afternoons Year 3-6                         May 15, 22, 29 June 5, 12, 19
800m & Field events Year 3-6                                         Tuesday June 23
Ball Games Afternoon Year 3-6                                     Wednesday June 24
Whole School Carnival                                                     Thursday June 25
NRL Boys Development Cup                                           Wed June 3 at Nambour Crushers JRL

All Schools Rugby Carnival                                             ????? TERM 3        

Moses Mbye Gala Day Year 2 & 3                 Wednesday 5 August at Maroochydore Swans RL
Nambour District Track & Field                                      Thursday August 6 at University
T20 Cricket Carnival Boys & Girls                                  Friday August 7 at Yandina Cricket Club
Interschool Sport Year 5 & 6 (Skills Day)                     August 21(All day)
Interschool Sport Year 5 & 6 (Games)                          August 28, September 11 & 18(10.50-2.30)
NRL Billy Moore Shield Boys Year 4 & 5                      Wednesday September 9 at Maroochydore Swans RL
School Cross Country                                                        Thursday September 17
Girls 7s Rugby Union Day                                                 ??
Under 12’s Muster Day                                                 ???
Under 10’s Sevens Muster Day                                      ???

TERM 4

Surf Skills Year 6 & 5 Pool Swim                                    October 9
Surf Skills Year 6 Beach                                                    October 16, 23, 30 November 6
Flannery/Walters Rugby League Yr 6 Gala Day         Friday October 16
Annette Brander Primary Girls Rugby League 9s       Friday October 23
Girls Rugby Union Development Day                           ?????
Surf Skills Year 5 Beach                                                    November 13, 20, 27 & December 4
Learn to Swim                                                               PREPS x 2 CLASSES
NOVEMBER 2 - 5
NOVEMBER 9 – 12
Year 1 & 3
NOVEMBER 16 – 19
NOVEMBER 23 – 26TH
SESSION 1            9.15 – 10.00 YEAR 1’S x 2 CLASSES
SESSION 2             10.00 – 10.45 YEAR 1’S x 2 CLASSES
SESSION 3             10.45 – 11.30 YEAR 3’S x 3
SESSION 4            11.30 – 12.00 PREPS x 2 CLASSES??
WebPartZone1_2
WebPartZone2_1
WebPartZone2_2
WebPartZone2_3
WebPartZone3_1
WebPartZone3_2
WebPartZone3_3
WebPartZone3_4
WebPartZone4_1
WebPartZone5_1
WebPartZone5_2
WebPartZone6_1
WebPartZone6_2
WebPartZone7_1
WebPartZone7_2
WebPartZone8_1
WebPartZone8_2
WebPartZone9_1
Last reviewed 23 July 2020
Last updated 23 July 2020